ساخت فیلم آموزشی

فیلم آموزشی؛ حالت رسانه ای دارد که علاوه بر آموزش، می توان با تکنیک های فنی و خلاق توجه مخاطب را نیز به آن جلب کرد. برای ساخت فیلم آموزشی، باید تدبیری جدا از ساخت فیلم های داستانی و مستند و… اندیشید؛ زیرا تهیه فیلمنامه برای ساخت ویدیو آموزشی بسیار متفاوت است.  درست است که برای ساخت یک کلیپ آموزشی، کتاب می تواند تاثیر زیادی داشته باشد، ولی این نکته را باید در نظر داشت که کتاب، نمی تواند مبنای ساخت یک فیلم آموزشی باشد و ما برای ساخت آن باید از مفاهیم کتاب استفاده کنیم.

در حال بارگذاری نمونه کار ...

لازمه ساخت فیلم آموزشی

یکی از مباحثی که برای ساخت فیلم آموزشی مهم است و کمتر به آن پرداخته شده این است که کتاب خواندن با دیدن یک کلیپ آموزشی بسیار متفاوت است زیرا در فیلم های آموزشی باید شکل خاصی از ارائه در نظر گرفته شود تا طرحی که معلم برای بیان آماده نموده و اهدافی که یک فیلم آموزشی دنبال می کند ، تناسب داشته باشد. ( دسترسی سریع: ساخت فیلم آموزشی / آموزش ساخت فیلم آموزشی / نرم افزار های ساخت فیلم آموزشی )

برخی از نمونه کارها


در حال بارگذاری نمونه کار ...
در حال بارگذاری نمونه کار ...
در حال بارگذاری نمونه کار ...
در حال بارگذاری نمونه کار ...
در حال بارگذاری نمونه کار ...
در حال بارگذاری نمونه کار ...
در حال بارگذاری نمونه کار ...

در حال بارگذاری نمونه کار ...

 

خدمات دیگر ما: ساخت مستند

 

مطالبی که برای کتاب تنظیم شده است ، هدف دیگری را دنبال می کند و موسسه طلوع فیلم با تجربه ساخت فیلم های آموزشی به این مهم دست یافته است که رابطه تنگاتنگی بین شکل و محتوای یک کتاب وجود دارد و استفاده از فیلم برای آموزش می بایست قابلیت های بیانی داشته باشد . این موسسه اعتقاد دارد که قابلیت ها باید به شیوه ای تاثیرگذار ساختار درستی را به مخاطب عرضه نمایند و برای رسیدن به یک ساختار خوب می بایست به این سوالها پاسخ داد:

 ساخت فیلم آموزشی

  • هدف های مطلوب ما از ساخت یک فیلم آموزشی چیست ؟
  • چگونه می‌توان به موثرترین شکل ممکن به این هدف ها رسید؟
  • آیا می خواهیم یک موضوع علمی را آموزش دهیم یا می خواهیم یک گزارش تصویری از کتاب ارائه دهیم ؟
  • آیا موضوع علمی مورد نظرما متناسب با ویژگی‌های بیانی فیلم هست ؟
  • آیا می‌توان با شیوه‌ای ساده تر و شاید هم موثرتر موضوع مورد نظر را آموزش داد ؟
  • چگونه مطمئن شویم که به هدف های مطلوب می رسیم؟

موسسه طلوع فیلم این موضوع را وظیفه خود می داند که مسائل فیلمسازی را برای سفارش دهندگان و کارشناسانی که با آموزش آشنایی دارند به درستی روشن نماید تا شناخت درستی از ویژگی ها و ساختار بیانی فیلم در آنها به وجود آورده و از تلف شدن وقت و سرمایه سفارش دهندگان جلوگیری نماید.

 

وظایف فیلمساز آموزشی

یک فیلمساز آموزشی به جنبه‌های زیبایی شناسی یک فیلم اهمیت می دهد و باید به فیلم آموزشی به عنوان یک رسانه کاربردی نگاه کند که از آن به منظور دستیابی به اهداف آموزشی استفاده نماید . از طرفی در فرآیند ساخت یک فیلم آموزشی کارشناسان نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. بدون حضور یک کارشناس در تمامی مراحل ساخت فیلم، مسلما نتیجه کار مطلوب نخواهد بود. لذا موسسه طلوع فیلم وظایف و اهداف یک فیلمساز و کارشناس آموزشی را هیچ وقت به صورت جدا از هم در نظر نمی گیرد و تمام شیوه ها و خلاقیت را در خدمت رسیدن به این هدف قرار می دهد . و شایان ذکر است که این موسسه با پیشرفته ترین تجهیزات تصویربرداری ، صداگذاری و تدوین و در نظر گرفتن هزینه ای مناسب برای سفارش دهندگان ، قصد دارد زیبایی شناسی و فیلمسازی را در خدمت آموزش و اهداف علمی قرار دهد .

 

سوالات متداول درباره ساخت فیلم آموزشی

آیا فیلمبرداری و تولید فیلم آموزشی انجام می دهید؟ ⭐

بله. یکی از خدمات موسسه طلوع فیلم تولید فیلم های آموزشی است. فیلم های آموزشی با توجه به نوع محتوا و ارائه آن از پیچیده ترین سفارشات موسسات تبلیغاتی و فیلمسازی است. در صورتی که با برنامه ریزی مناسب و تولید فنی با کیفیت، اقدام به تولید و فیلمبرداری ویدیو آموزشی شود تاثیر گذاری بهتری در ارائه محتوای آموزشی مورد نظر به مخاطب خواهد داشت.

چگونه سفارش تولید فیلم آموزشی بدهم؟ ⭐

برای سفارش تولید فیلم آموزشی کافیست با موسسه طلوع فیلم تماس بگیرید یا در شبکه های اجتماعی شماره تماس خود را بگذارید تا کارشناسان ما با ارائه مشاوره های لازم به شما در تعیین استراتژی و راهنمایی های لازم در چرایی تولید فیلم آموزشی، ذهنیت شما را نسبت به کلیت موضوع روشن ساخته و در مرحله بعد در صورتی که تمایل به همکاری داشته باشید در جلسه ای حضوری استراتژی لازم و خواسته های شما برای تولید کلیپ آموزشی مورد بحث قرار گرفته و کار آغاز می شود.

تعرفه و مدت زمان ساخت فیلم های آموزشی چگونه است؟ ⭐

تعرفه های ساخت فیلم آموزشی و مدت زمان تحویل آن با توجه به سفارش مشتری مشخص می شود. نوع سناریو و  زمان کار در مراحل مختلف، نوع تجهیزات فیلمبرداری، جلوه های ویژه و کیفیت کار در قیمت نهایی تاثیر گذار است. ما تلاش می کنیم بهترین کار را با مناسب ترین قیمت به شما تحویل بدهیم. همچنین برای اطلاع از تعرفه ها با شماره 88446792-021 تماس بگیرید.

پروسه ساخت فیلم آموزشی به چه صورت است؟ ⭐

این سوال کلی است ولی برای شروع مهمترین مسئله دغدغه شما برای ساخت فیلم آموزشی است. شما دغدغه و موضوع موردنظرتان را با تیم استراتژی طلوع فیلم مطرح می کنید تا ما در انتخاب ایده درست به شما مشاوره رایگان بدهیم. در گام بعدی وارد پروسه زمان بندی ساخت کلیپ آموزشی می­شویم که شامل مراحل تحقیق و استراتژی و در نهایت تولید اثر با توجه به خواسته های شماست.

در زیر 4 کلیپ، برای ساخت فیلم های آموزشی ساده با نرم افزار برای شما آورده ایم.

آموزش ساخت فیلم  آموزشی با پاورپوینت

اگر نرم افزارهای Powerpoint یا Keynote دارید ، ضبط یک روایت صوتی با فشار دادن دکمه ضبط نمایش اسلاید آسان است. نرم افزارهای  Powerpoint و Keynote  شما را قادر می سازند نمایش خود را به عنوان فیلم ذخیره کنید. برای کاربران Mac ، ما توصیه می کنیم از نرم افزار Keynote استفاده کنید زیرا بسیار ساده تر از Office for Mac می باشد .

 

ضبط یک فیلم آموزشی همراه با اسلاید و صدا

روایت ها و زمان بندی ها می توانند یک نمایش اسلاید مبتنی بر وب یا خود اجرا را تقویت کنند. اگر کارت صدا ، میکروفون و بلندگوها و (اختیاری) وب کم دارید ، می توانید ارائه پاورپوینت خود را ضبط کرده و روایت ها ، زمان اسلایدها و حرکات جوهر را ضبط کنید. بعد از انجام ضبط ، مانند هر نمایش دیگری است که می تواند برای شما یا مخاطبان خود در نمایش اسلاید پخش شود یا می توانید ارائه را به عنوان یک فایل ویدیویی ذخیره کنید.

 

 

(1) روی  Recording Tab کیک  کنید: در برگه File of the ribbon و سپس Option  کلیک کنید. در The Options Dialog Box  ، روی برگه Customize Ribbon در سمت چپ کلیک کنید. سپس ، در کادر سمت راست که برگه های روبان موجود را درج می کند ، گزینه Recording Check Box را انتخاب کنید. تأیید را کلیک کنید .

 

روش های ساخت فیلم آموزشی

(2) برای آمادگی برای ضبط ، کلید کنید بر روی Record Slide Show  را در برگهRecording  یا برگه Slide Show از روبان انتخاب کنید. با کلیک بر روی نیمه بالایی دکمه ، شما در اسلایدهای فعلی شروع می شود. با کلیک بر روی نیمه پایین دکمه این گزینه را به شما می دهد تا از ابتدا یا از اسلاید فعلی شروع کنید.

 

روش های ساخت فیلم آموزشی

دستور Clear روایات یا زمانبندی ها را حذف می کند ، بنابراین هنگام استفاده از آن مراقب باشید . پاک کردن خاکستری است مگر اینکه قبلاً اسلایدها را سیو کرده باشید.

نمایش اسلاید در Recording Window (که به نظر می رسد شبیه به Presenter است) باز می شود و دکمه هایی در بالا سمت چپ برای شروع ، مکث و توقف ضبط قرار دارند. وقتی آماده شروع ضبط هستید ، روی دکمه قرمز ، گرد یا دکمه  R فشار دهید. شمارش معکوس از سه ثانیه انجام می شود ، سپس ضبط شروع می شود.

 

روش های ساخت فیلم آموزشی

 

(3) اسلاید فعلی در صفحه اصلی پنجره ضبط نشان داده شده است. می توانید با فشار دادن Alt + S روی صفحه کلید خود ، ضبط را هر زمان متوقف کنید. پیکان های پیمایش در هر دو طرف اسلاید فعلی به شما امکان می دهند تا به اسلایدهای قبلی و بعدی بروید. پاورپوینت برای Office 365 بطور خودکار مدت زمانی را که برای هر اسلاید صرف می کنید ، از جمله هر متن Animate یا مراحل موردی که اتفاق می افتد ، استفاده می کند و استفاده از هرگونه محرک در هر اسلاید را ضبط می کند. می توانید روایت صوتی یا تصویری را همزمان با اجرای برنامه ضبط کنید. دکمه های گوشه سمت راست پایین پنجره به شما امکان می دهد میکروفون ، دوربین و پیش نمایش دوربین را روشن یا خاموش کنید:

 

روش های ساخت فیلم آموزشی

 

اگر از قلم ، هایلایت یا پاک کن استفاده می کنید ، PowerPoint این اقدامات را برای پخش نیز ضبط می کند.

 

روش های ساخت فیلم آموزشی

 

اگر روایت خود را دوباره ضبط کنید (از جمله صدا و جوهر) ، قبل از شروع دوباره ضبط در همان اسلاید ، PowerPoint روایت قبلی را ضبط کرده (از جمله صدا و جوهر) پاک می کند.

همچنین می توانید با رفتن به  Slide Show ضبط نمایش اسلاید دوباره ثبت کنید.

(4) می توانید یک ابزار نشانگر (قلم ، پاک کن یا برج های سبک) را از مجموعه ابزارهایی که دقیقاً زیر اسلاید فعلی انتخاب می کنید ، انتخاب کنید. همچنین جعبه های انتخاب رنگ برای تغییر رنگ جوهر وجود دارد. (پاک کن پاک می شود مگر اینکه قبلاً جوهر را به برخی اسلایدها اضافه کرده باشید.)

(5) برای پایان دادن به ضبط ، دکمه مربع توقف (یا کلید S را روی صفحه کلید خود فشار دهید) را انتخاب کنید.

با ضبط کردن روایت خود ، یک تصویر کوچک در گوشه سمت راست پایین اسلایدهای ضبط شده ظاهر می شود. تصویر نماد صوتی است ، یا اگر دوربین وب هنگام ضبط روشن بود ، یک تصویر ثابت از وب کم.

 

روش های ساخت فیلم آموزشی

 

زمان نمایش نمایش اسلاید به طور خودکار ذخیره می شود. (از نظر Slide Sorter ، زمانبندی ها در زیر هر اسلاید ذکر شده است.)در این فرآیند ، آنچه ضبط می کنید در هر اسلاید تعبیه شده است ، و ضبط می تواند در نمایش اسلاید دوباره پخش شود. با این فرآیند ضبط یک فایل ویدیویی ایجاد نمی شود. با این حال ، اگر به یکی از آنها نیاز دارید ، می توانید ارائه خود را به عنوان یک فیلم با چند مرحله اضافی ذخیره کنید.

 

نمایش اسلایدی ضبط شده را پیش نمایش کنید

در برگه نمایش اسلاید ، از ابتدا یا از صفحه فعلی اسلاید کلیک کنید. در حین پخش ، انیمیشن ها ، اقدامات جوهر افشان ، صدا و فیلم به صورت همگام پخش می شوند.

 

روش های ساخت فیلم آموزشی

 

پیش نمایش صدای ضبط شده در پنجره ضبط 

دکمه بازی مثلثی در نزدیکی گوشه بالا سمت چپ به شما امکان می دهد تا از ضبط اسلایدی که در حال حاضر در آن پنجره وجود دارد ، استفاده کنید.

 

روش های ساخت فیلم آموزشی

 

در نمای معمولی ، روی نماد صدا یا تصویر در گوشه سمت راست پایین اسلاید کلیک کنید ، و سپس بر روی Play کلیک کنید. (هنگامی که از این روش صوتی را پیش نمایش می کنید ، انیمیشن یا جوهر ضبط شده را ضبط نمی کنید.)

 

روش های ساخت فیلم آموزشی

 

می توانید هنگام پیش نمایش صوتی ، پخش را مکث کنید.

زمان بندی های اسلاید را به صورت دستی تنظیم کنید

 

برای دیدن ادامه مطلب آموزش ساخت فیلم آموزشی، کلیک کنید.

نرم افزارهای ساخت فیلم و کلیپ آموزشی

  • Articulate Studio

نرم افزار Articulate Studio، مخصوص ویندوز در ورژن های مختلف می باشد. با این نرم افزار می توانید ویدیو های حرفه ای آموزشی بسازید. با این نرم افزار هم می توانید از سیستم خود فیلمبرداری کنید و هم تصویر خودتان را از طریق وب کم تصویربرداری کنید. برای دانلود نرم افزار از سایت articulate کلیک کنید.

 

  • TechSmith Camtasia Studio

نرم افزار TechSmith Camtasia Studio بیشتر برای فیلمبرداری از صفحه نمایشگر شما کاربرد دارد و نکته جالبی که این نرم افزار دارد این است که می توانید ویدیو را داخلش ادیت کنید و خروجی بگیرید. با این قابلیت به برنامه دیگری احتیاج ندارید. برای دانلود کلیک کنید.

 

  • BB FlashBack

با این نرم افزار هم می توانید از صفحه نمایش خود فیلمبرداری کرده و هم از طریق وبکم از خوتان فیلمبرداری کنید. با این نرم افزار می توانید ویدیو های خود را در کیفیت ها و فرمت های مختلف خروجی بگیرید، همچنین به ویدیو خود موزیک، عکس یا فیلم اضافه کنید. برای دانلود این برنامه کلیک کنید.

 

  • ActivePresenter

یک نرم افزار کاملا ساده و کاربردی برای ساخت کلیپ آموزشی می باشد، که می توانید فیلم های حرفه ای از صفحه نمایش خود ضبط کنید و در فرمت های مختلف خروجی بگیرید. برای دانلود کلیک کنید.

کامنت ها

یک پاسخ بگذارید

Call Now Button