ساخت فیلم آموزشی

 

فیلم آموزشی حالت رسانه ای دارد که علاوه بر آموزش ، می توان با تکنیک های فنی و خلاق توجه مخاطب را نیز به آن جلب کرد. برای ساخت فیلم آموزشی باید تدبیری جدا از ساخت فیلم های داستانی و مستند و... اندیشید زیرا تهیه فیلمنامه برای ساخت فیلم آموزشی بسیار متفاوت است .  درست است که برای ساخت یک فیلم آموزشی کتاب می تواند تاثیر زیادی داشته باشد ولی این نکته را باید در نظر داشت که کتاب نمی تواند مبنای ساخت یک فیلم آموزشی باشد و ما برای ساخت آن باید از مفاهیم کتاب استفاده کنیم .

لازمه ساخت فیلم آموزشی

یکی از مباحثی که برای ساخت فیلم آموزشی مهم است و کمتر به آن پرداخته شده این است که کتاب خواندن با دیدن یک فیلم آموزشی بسیار متفاوت است زیرا در فیلم های آموزشی باید شکل خاصی از ارائه در نظر گرفته شود تا طرحی که معلم برای بیان آماده نموده و اهدافی که یک فیلم آموزشی دنبال می کند ، تناسب داشته باشد .

مطالبی که برای کتاب تنظیم شده است ، هدف دیگری را دنبال می کند و موسسه طلوع فیلم با تجربه ساخت فیلم های آموزشی به این مهم دست یافته است که رابطه تنگاتنگی بین شکل و محتوای یک کتاب وجود دارد و استفاده از فیلم برای آموزش می بایست قابلیت های بیانی داشته باشد . این موسسه اعتقاد دارد که قابلیت ها باید به شیوه ای تاثیرگذار ساختار درستی را به مخاطب عرضه نمایند و برای رسیدن به یک ساختار خوب می بایست به این سوالها پاسخ داد :

 • هدف های مطلوب ما از ساخت یک فیلم آموزشی چیست ؟
 • چگونه می‌توان به موثرترین شکل ممکن به این هدف ها رسید؟
 • آیا می خواهیم یک موضوع علمی را آموزش دهیم یا می خواهیم یک گزارش تصویری از کتاب ارائه دهیم ؟
 • آیا موضوع علمی مورد نظرما متناسب با ویژگی‌های بیانی فیلم هست ؟
 • آیا می‌توان با شیوه‌ای ساده تر و شاید هم موثرتر موضوع مورد نظر را آموزش داد ؟
 • چگونه مطمئن شویم که به هدف های مطلوب می رسیم؟

 ساخت فیلم آموزشی

موسسه طلوع فیلم این موضوع را وظیفه خود می داند که مسائل فیلمسازی را برای سفارش دهندگان و کارشناسانی که با آموزش آشنایی دارند به درستی روشن نماید تا شناخت درستی از ویژگی ها و ساختار بیانی فیلم در آنها به وجود آورده و از تلف شدن وقت و سرمایه سفارش دهندگان جلوگیری نماید.

وظایف فیلمساز آموزشی

یک فیلمساز آموزشی به جنبه‌های زیبایی شناسی یک فیلم اهمیت می دهد و باید به فیلم آموزشی به عنوان یک رسانه کاربردی نگاه کند که از آن به منظور دستیابی به اهداف آموزشی استفاده نماید . از طرفی در فرآیند ساخت یک فیلم آموزشی کارشناسان نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. بدون حضور یک کارشناس در تمامی مراحل ساخت فیلم، مسلما نتیجه کار مطلوب نخواهد بود. لذا موسسه طلوع فیلم وظایف و اهداف یک فیلمساز و کارشناس آموزشی را هیچ وقت به صورت جدا از هم در نظر نمی گیرد و تمام شیوه ها و خلاقیت را در خدمت رسیدن به این هدف قرار می دهد . و شایان ذکر است که این موسسه با پیشرفته ترین تجهیزات تصویربرداری ، صداگذاری و تدوین و در نظر گرفتن هزینه ای مناسب برای سفارش دهندگان ، قصد دارد زیبایی شناسی و فیلمسازی را در خدمت آموزش و اهداف علمی قرار دهد .

 

 

برخی از نمونه کارها


 

4 Comments

 • امید صفری

  ما می خواهیم برای محصولمون که یک قطعه ی خوردو است فیلم آموزشی بسازیم ولی مطالب زیادی قرار است بگیم می خواستم بدونم هر چه زمان فیلممون بیشتر باشه تو هزینه تفاوتی دارد؟

  • کارشناس طلوع فیلم

   بله جناب صفری هر چه تایم فیلم یا کلیپ های آموزشی که ما قراره براتون بسازیم بیشتر باشه تخفیف خیلی بیشتری هم برای شما در نظر میگیریم.

 • سعید

  ببخشید میخواستم بدونم تعرفه فیلم آموزشی چجوریاس؟

  • کارشناس طلوع فیلم

   سلام تعرفه فیلم آموزشی بر اساس زمان و سختی کار تعیین میشه. تحقیق و پژوهش، نویسندگی و برنامه ریزی برای ساخت فیلم آموزشی متفاوت هست، بنابراین برای اینکه دقیق تر راهنماییتون کنیم با موسسه تماس بگیرید.

پیام بگذارید