ساخت مستند

 

 

متن زیر را در یک فایل صوتی برای شما آماده کرده ایم *

همانطور که می دانیم سینمای مستند مقاصد غیر تجاری را دنبال می کند و هدف آن سرگرمی های سطحی و زودگذر برای تماشاگر نیست به همین دلیل این سینما نوآوری های زیادی برای فرهنگ سازی ایفا نموده که حتی آن را بعنوان سینمای سالم معرفی می کنند . وقتی سینمایی غیر تجاری باشد ، دیگر پیچیدگی هایی در خصوص چگونگی تولید و مسائل اقتصادی بر آن حاکم نیست و در این صورت می توان آن را سینمای مستقل نیز خواند که سینمای مستند این مورد را در بر می گیرد.

شایان ذکر است در فیلم های داستانی که اکثر آنها جنبه ای تجاری دارند ما داستانی را می بینیم که یک قصه را روایت می کند و یا به گسترش یک طرح متکی می باشد ولی در سینمای مستند ، تشریح و توصیف یک مضمون اولویت آن را شکل می دهد . از طرفی می بایست در نظر داشت آزاد بودن مستندساز در چگونگی نحوه تفسیر فیلم بسیار بیشتر از یک کارگردان فیلم داستانی است .  

اهمیت ساخت فیلم مستند

امروزه نیز اهمیت و ارزش فیلم مستند بعنوان یک رسانه پویا در عرصه هایی مانند : آموزش ، ارائه دانش ، ارتقای سطح آگاهی انسان نسبت به خود ، جامعه ، محیط ، زندگی ، طبیعت ، توسعه ، ترویج فرهنگ و به طور کلی جهان شناسی بسیار واضح و روشن است .

مورد مهمی که در این خصوص می توان اشاره نمود این است که ملزومات به کار گرفته شده برای ساخت مستند در نحوه پرداخت آن تاثیر بسزایی دارد و به طوریکه آرایش و تنظیم صحنه های فیلم مستند تا حد زیادی وابسته به شیوه و کیفیت بکارگیری امکاناتی است که مستندساز در اختیار دارد . در این خصوص موسسه طلوع فیلم با در اختیار گذاشتن پیشرفته ترین دوربین های فیلمبرداری و عکاسی و بعلاوه با داشتن تخصصی ترین امکانات برای مونتاژ صدا ، می تواند شیوه های نوینی در تصویرگری و تصویرپردازی که برای مستند ساز اهمیت زیادی دارد و جزئی از سبک او تلقی می شود خلق کرده و  به بهترین شکل ممکن خدمات مذکور را ارائه می نماید.

ساخت مستند

نحوه کار طلوع فیلم در فیلمسازی مستند

موسسه طلوع فیلم معتقد است برای شناختن بخش هایی از زندگی باید از ظرفیت های سینما برای جستجوی دنیای اطراف استفاده کرد و تمام سعی اش بر آن است که نیروهای متخصص و در خور توجه را برای ساخت یک مستند فراگیر در اختیار شما مستندسازان عزیز قرار داده و همچنین از ایده های کارساز در این زمینه نیز استقبال می نماید .

لذا در پایان باید خاطرنشان کرد که سینمای مستند حرکات طبیعی یا خود به خودی انسان را روی پرده به نمایش در می آورد که این امر ارزش ویژه ای در هنر هفتم دارد .

برخی از نمونه کارها


 

2 Comments

 • صادق سلطانی نژاد

  سلام خیلی ممنون ومتشکر

  • کارشناس طلوع فیلم

   سلام
   بزرگوارید شما

پیام بگذارید