تبلیغات تلویزیونی
08
فوریه

تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی چیست؟

به ظاهر با سوال ساده ای روبروییم، که جواب در سوال آمده است. «به تبلیغاتی که برای پخش در رسانه تلویزیون و با فرمت و استانداردهای تلویزیون آماده می شود، تبلیغات تلویزیونی می گویند.» اما تبلیغات تلویزیونی شاخه های مختلفی دارد، و ورود به هرکدام از این شاخه ها مستلزم شناخت و تجربه کافی است. شناخت تلویزیون، مخاطبین تلویزیونی، محدودیت های تلویزیون و ساز و کارهای تبلیغات تلویزیونی متنوع و متفاوتند.

ما در طلوع فیلم، تلاش کرده ایم با تفکیک این مسائل، قدمی رو به جلو در تهیه و تدوین و تولید تبلیغات تلویزیونی برداریم که در ادامه آن را با شما در میان میگذاریم. وقتی از مخاطبین تبلیغات تلویزیونی حرف میزنیم از چه حرف میزنیم؟! تلویزیون، رسانه ای است که بر خلاف مدیاهای دیگر، مخاطبین گسترده تری دارد. از زنان خانه دار گرفته تا کارمندان و دانشجویان و کودکان. چگونه می توان در تبلیغات تلویزیونی، برای یک محصول همه این رده های مختلف افراد را در نظر گرفت؟

این کار دقیقا کار «مشاور تبلیغات تلویزیونی» است، که در ادامه پاسخ آن را از مشاورین تبلیغاتی طلوع فیلم خواهیم گرفت، اما نکته مهم اینجاست که برای ورود به تبلیغات تلویزیونی باید آگاه باشیم. رسانه ی تلویزیون، همان قدر که موثر در امر تبلیغات محصول شماست، می تواند مخرب باشد. چرا؟ به دلیل اینکه با عدم شناخت کافی از خدمت مورد نظر تبلیغی خود و ساخت کلیپ تبلیغاتی مغایر با مخاطبین هدف محصول و مغایرت خدمت مورد نظر با مخاطبین هدف مشترک که در تلویزیون یافت می شود به نتیجه دلخواه نمی رسیم. پیشنهاد می کنم از مقاله “هدف از تبلیغاتی چیست؟ نیز دیدن نمایید.  

تاریخچه تبلیغات تلویزیونی در ایران و جهان

در نگاه اولیه، تصور میکنیم که عمر تبلیغات در ایران کوتاه و احتمالا بعد از سالهای زیادی که تبلیغات در جهان آغاز شده، وارد ایران شده است. یا بهتر بگوییم که در ایران آغاز شده است. با ورود دستگاه چاپ به ایران و انتشار اولین نوشته های رسمی، بخصوص انتشار اولین روزنامه رسمی و کاغذی تاریخ ایران (یعنی کاغذ اخبار)، زمینه ورود آگهی به انتشارات کاغذی ایران باز شد. کم کم آگهی های تجاری، از برندهای مختلفی که عمدتا غربی بودند به نشریات راه پیدا کرد.

میتوان گفت تبلیغات در ایران، از دیوارکوب شروع و به نشریه های ادواری و سینما و کتاب و سرانجام تلویزیون راه پیدا کرد. یعنی میتوانیم نتیجه بگیریم که در ابتدا در ایران تبلیغات را نمیشد در قاب تلویزیون تصور کرد و صاحبین خدمت ها و برندها، ایده ای برای استفاده از تبلیغات تلویزیونی نداشتند، تا زمانیکه آنها تاثیر تبلیغات ساده و دیوار کوب در روزنامه ها و نشریات را دیدند و به این نتیجه رسیدند حالا که در رسانه های کوچکتری مانند روزنامه، میتوانند تاثیر شگرف تبلیغات را حس کنند چرا نتوان از تبلیغات در رسانه های تلویزیونی استفاده کرد.

تاریخچه تبلیغات تلویزیونی در ایران و جهان
تاریخچه تبلیغات تلویزیونی در ایران و جهان

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ فعالیت شرکت های تبلیغاتی، عملاً به نوعی متوقف شد. ولی با این وجود ‏در سال ۱۳۵۸ شورای انقلاب با تصویب آیین‌نامه تأسیس و نظارت بر نحوه کار و فعالیت کانون‌های آگهی و ‏تبلیغاتی بر فعالیت جدید کانون‌های تبلیغاتی صحه گذاشت، اما ا‌ین اقدام حرکت جدیدی را به تناسب میزان و ‏وضعیت فعالیت آنان در قبل از انقلاب موجب نشد، چون ساختار عمده اقتصاد ایران، بر محور کالاهای مصرفی ‏تحت مشارکت یا سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی واقع بود و بخش عمده‌ای از کالاهای مصرفی که قابلیت تولید ‏در داخل کشور را نداشتند از خارج وارد می شد، عملاً دستخوش تغییر شدند و نوعی توقف حاصل شد.

اما رفته رفته با گشایش های سیاسی و ورود برندهای جدید به بازار ایران، و ورود لوازم مختلف مصرفی در زندگی مردم ایران، و رواج مصرف گرایی در کشور در دهه هفتاد و هشتاد، تبلیغات به اوج خود رسید و نیاز به تبلیغات برای رقابت بین برندها تبدیل به یک امر حیاتی گشت. امروزه هیچ برند و خدمتی نمیتواند بدون استراتژی تبلیغاتی و داشتن مشاورین تبلیغاتی خبره، به کار خود ادامه دهد. شرکت تبلیغاتی طلوع فیلم آمادگی کامل دارد تا برند و خدمت شما را با بهترین و ممکن ترین استراتژی در بازار کشور، برندینگ کند. با ما تماس بگیرید.

انواع تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی مدل های مختلفی دارد. از درج زیرنویس در شبکه های مختلف تلویزیونی، ساخت تیزرهای تبلیغاتی و آرم آگهی، فیلم آگهی، مستند تبلیغاتی از یک خدمت گرفته تا انواع مصاحبه های میان برنامه، که مخاطبین تلویزیونی آن برنامه را بدون ذکر عنوان تبلیغاتی مشاهده می کنند، انواع تبلیغات تلویزیونی را شامل می شود. البته مهمترین نوع تبلیغات در تلویزیون، همان ساخت تیزرهای تبلیغاتی است که معمولا بین حدود 10 تا 60 ثانیه از تلویزیون پخش می شود. معمولا زمان تیزرهای تبلیغاتی حدود 30 ثانیه است. تبلیغات تلویزیونی در باکس های مختلفی ارائه می شود که هر کدام با توجه به شبکه تلویزیونی و زمان و میزان پخشی که در آن شبکه در ساعت های مختلف دارید متفاوت است. یکی از کارهای شرکت های تبلیغاتی، میزان کردن پخش از شبکه های تلویزیونی است. (آیا می دانید انواع تیزر تبلیغاتی کدام اند؟)

یعنی اگر برای مثال در هر ماه برای پخش تیزر تبلیغاتی برند خود صد اسپات قرارداد بسته اید، مسئول پخش که نماینده شما در سازمان است، این زمانها را متناسب با هزینه و بیشترین سود و بهره وری شما برنامه ریزی می کند. بهتر است برای اینکه بدانید چگونه برای تبلیغات تلویزیونی خود برنامه ریزی بهتری داشته باشید، از ابتدا با یک شرکت تبلیغاتی همراه شوید تا کمتر دچار چالش های پیش بینی نشده گردید. شرکت فیلمسازی و کانون تبلیغاتی طلوع فیلم برای اینکه در کنار شما باشد و از زمان مشاوره تبلیغاتی، طراحی استراتژی و ایده پردازی تا ساخت تیزر تبلیغاتی برای تلویزیون و پخش مناسب تیزرهای شما از تلویزیون آمادگی کامل دارد. کافی است با طلوع فیلم تماس بگیرید.

مشاوره تبلیغات تلویزیونی

مشاورین طلوع فیلم؛ معمولا مشاوره تبلیغات تلویزیونی را با شناخت دقیق از خدمت مورد نظر برای تبلیغات تلویزیونی، آغاز می کنند. البته این رویکرد مستلزم شناخت دقیق مشاوران تبلیغاتی طلوع فیلم، از تبلیغات تلویزیونی است که بدان مسلط هستند. ابتدا باید بدانیم خدمتی که قصد ساخت فیلم تبلیغاتی برای آن داریم با توجه به جنس محصول و نیازهای مشتری، با تبلیغات تلویزیونی مطابقت و همسویی دارد یا خیر؟!! برای مثال؛ اگر قرار باشد با ساخت ویدیو تبلیغاتی برای یک برند از لباس زنانه، برای آنها برندینگ کنیم، آیا تبلیغات تلویزیونی آن هم در ایران امکانپذیر است؟ مسلما جواب منفی است، اما آیا مدیاهای مختلف و قابل دسترس مثل اینستاگرام و تلگرام و یوتیوب قابلیت و قدرت اثربخشی تبلیغات تلویزیونی را دارند؟ خیر. مشاوران تبلیغاتی طلوع فیلم با تجارب چندین ساله خود در این زمینه، اگر به چنین موردی برخورد کنند، تلاش می کنند جنس تبلیغ لباس زنانه را با ایده کلی تری در تلویزیون اجرا کنند.

تا از دل این استراتژی هم تاثیرگذاری تبلیغات تلویزیونی و ساخت کلیپ تبلیغاتی در تلویزیون را از دست ندهیم و هم درگیر مناسبات تلویزیون و محدودیت های زیاد آن نشویم. مشاوره تبلیغات تلویزیونی، امر بسیار مهمی است که عدم توجه به آن می تواند سرمایه و هزینه شما برای ساخت تیزر تبلیغاتی را هدر بدهد. بنابراین اگر قصد دارید به تبلیغ محصولات خود با کمک باکس های آگهی بازرگانی صداوسیما بپردازید، به شما توصیه میکنیم، حتما از حضور یک مشاور تبلیغاتی در کنار تیم استراتژی و خلاقیت خود مطمئن شوید. تیم استراتژی و تبلیغات و مشاورین تبلیغاتی طلوع فیلم شما را به این مهم می رسانند. سفارش تیزر تبلیغاتی در طلوع فیلم

وظایف مشاور تبلیغاتی

مشاور تبلیغاتی برای تبلیغات تلویزیونی، مثل معلمی است در کنار یک دانش آموز که از مرحله آموزش تا بال و پر گرفتن، برند را هدایت می کند. در آخر نام برند بر سر زبان ها می افتد اما این مشاور تبلیغاتی شماست که راه درست تبلیغات برند شما را از تبلیغات نادرست نشان شما و خدمت شما می دهد. مشاور تبلیغاتی باید ها و نبایدهای برند شما را به شما می گوید. او کسی است که اگر مسیر خلاقیت برندسازی شما از روی هیجان و بدون در نظرگرفتن استراتژی باشد جلوی آن را میگیرد و خلاقیت و ایده پردازی برای تبلیغات شما را به مسیر درست خود برمیگرداند.

مشاور تبلیغاتی میداند چه استراتژی مناسب تلویزیون است و چه استراتژی مناسب فضاهای مجازی. نیازهای هر مدیایی را میشناسد و با توجه به نیازهای برند شما، این دو مهم یعنی نیازهای برند شما و قابلیت های مدیای مورد نظر، برای تبلیغات مناسب و ساخت تیزر تبلیغاتی را به شما می گوید. مشاورین تبلیغاتی طلوع فیلم قبل از قرارداد با مشتریان همواره یک جمله را به آنها گوشزد می کنند و آن هم این مهم است که: تبلیغات نداشتن برای یک برند از تبلیغات هیجانی و شتابزده که به هویت و نقشه تجاری برند آسیب می زند، سودمندتر است.

وظایف مشاور تبلیغاتی
وظایف مشاور تبلیغاتی

تاثیر تبلیغات تلویزیونی بر فروش: مزایا و معایب

آنچه که بعد از پخش تبلیغات تلویزیونی، به صورت قطعی میتوان در موردش حرف زد، تغییر در شناخت مخاطبین عمومی از برند شماست. حالا اگر این شناخت مثبت و همراه با ایجاد حس اعتماد و نیاز مخاطب برای محصول شما باشد، قطعا مخاطب برای خرید خدمت شما راغب می شود و این یعنی تاثیر مثبت تبلیغات تلویزیونی، برای یک برند و خدمت. حالا فکر کنیم اگر این تبلیغات بدون استراتژی و حضور یک مشاور تبلیغاتی آگاه پیش برود، چه اتفاقی می افتد.( تیزر های تبلیغاتی خلاقانه که از تلویزیون و فضای مجازی پخش شده است.)

احتمالا شما قصد داشته اید مخاطبین تلویزیون، از برند شما احساس امنیت به دست بیاورند، ولی استراتژی شوخ طبعانه و مخالف روح برند شما، باعث شده مخاطبین اعتماد خود را به محصول شما از دست بدهند. نتیجه این بی اعتمادی چیست؟ قطعا نه تنها میزان فروش محصول شما بالا نمی رود بلکه باعث افت فروش و افتادن اعتبار شما نزد مخاطبین خواهد شد و این موضوع چیزی نیست که به راحتی قابل درمان باشد. بنابراین تبلیغات تلویزیونی، تاثیرات مستقیمی بر فروش و یا عدم فروش شما خواهد داشت. پیشنهاد می کنم از مقالات تیزر تبلیغاتی ما دیدن نمایید.

مزایای پخش تیزرهای تبلیغاتی و پخش انواع تبلیغات شما از تلویزیون در وهله اول اعتباربخشی به محصول است. یعنی به طور میانگین محصولاتی که تیزرهای تبلیغاتی خود را از تلویزیون پخش می کنند نسبت به برندهایی که تیزرهای خود را در سایر مدیاها پخش می کنند معتبرتر هستند. به هر حال تلویزیون جای پخش هر تبلیغ و خدمتی نیست. معایب مختلفی هم ممکن است دامن پخش تیزرهای تلویزیونی یا تبلیغات تلویزیونی را بگیرد، که از جمله آن همسو نبودن اهداف و مخاطبین هدف برند شما با رسانه تلویزیون است. که البته این موضوع با تغییر راهبردهای استراتژیک، توسط مشاور تبلیغاتی و همکاری با یک شرکت تبلیغاتی آگاه و صاحب استراتژی قابل رفع است.